Ciśnienia doładowania turbiny: jakie jest prawidłowe i przyczyny awarii

Turbina jest główną częścią systemu wzmocnienia silnika. Jeśli działa nieprawidłowo, wskaźnik ciśnienia wzmocnienia będzie wyższy lub niższy niż norma. Ten parametr jest koniecznie sprawdzany podczas diagnozowania układu silnika, ponieważ tworzenie nieregularnego przepływu gazu prowadzi do dalszych awarii samochodu.
Turbina samochodowa pozwala zwiększyć moc samochodu, zachowując główną objętość silnika. Dlatego prawidłowe działanie tego węzła pomaga zachowywać silnik w dobrym stanie.
Co jest bardziej niebezpieczne: niedoładowanie lub przeładowanie turbo?
Oba te objawy są wynikiem niewłaściwego działania kilku układów. I oba zmniejszają moc samochodu. Dlatego każdy stan wymaga pilnego wtrącenia się i naprawy.
W procesie operacji turbosprężarki gazy spalin obracają wałek turbiny, który spręża przychodzące powietrze w części sprężarki, w wyniku czego powstaje niezbędne ciśnienie. Sprężone powietrze jest dostarczane do cylindrów silnika, zwiększając ilość tlenu do spalania paliwa, wynikiem czego wzrasta moc węzła. Im wyższe ciśnienie doładowania, tym więcej powietrza i paliwa są spalane, zwiększając potencjalną moc.
Właściwe ciśnienie doładowania turbosprężarki jest wymagane w każdym samochodzie, i istnieją ogólne zakresy dla różnych rodzajów silników:
- Dla benzyny - 0,6 - 1,0 bara.
- W przypadku oleju napędowego (diesla) wskaźnik waha się między 0,6 do 0,7 bara;
Czym jest niedoładowanie turbiny: objawy
Ponieważ turbosprężarka bierze bezpośrednią rolę w tworzeniu mieszanki paliwa i powietrza, konsekwencje słabego doładowania turbiny wpłyną bezpośrednio na dynamikę przyspieszenia samochodu. Ponadto oznaką niedoładowania turbiny jest gwałtowny spadek mocy silnika i zmniejszony wskaźnik obrotów. Ten warunek jest całkowicie bezkrytyczny dla samochodu, ale z czasem może prowadzić do wielu innych awarii.
Zakłócona szczelność w rurach, jeśli gdzieś w systemie występują luźne połączenia lub uszkodzenie intercoolera-to często staje się jednym z głównych, a jednocześnie najprostszymi przyczynami niedoładowania turbiny.
Na szczęście rozwiązanie w tej sytuacji jest bardzo proste:
- Wymienić lub naprawić uszkodzone rury;
- Sprawdzić gęstość komponentów łączenia w systemie doładowania;
- Naprawić lub wymienić intercooler;
- Określić stan zmiennej geometrii i, w razie potrzeby, wyczyścić ją lub wymienić;
- Sprawdzić zawór Wastegate.
Wyeliminując te problemy, możesz przywrócić normalne działanie turbiny.
Niedoładowanie turbiny ze zmienną geometrią
Turbosprężarki ze zmienną geometrią polepszają wydajność silnika przy różnych prędkościach ze względu na możliwość regulacji kąta łopatek. W przeciwieństwie do standardowych turbin, w których kierunek strumienia spalin jest niezmiennie, zmienna geometria pozwala zoptymalizować doładowanie zarówno niskich, jak i wysokich obrotów silnika. Osiąga się to poprzez zmianę przekrojowej sekcji, zwiększając wydajność turbiny w różnych trybach pracy.
Jednak ten projekt jest podatny na pewne problemy i wśród najczęstszych - tworzenie sadzy na łopatkach, co zapobiega ich swobodnemu ruchowi. Może to prowadzić do sytuacji, w których nastąpi niskie ciśnienie doładowania turbosprężarki, w wyniku czego powstaje efekt „turbodziury”. Aby wyeliminować ten problem, zaleca się wykonywanie mechanicznego czyszczenia turbosprężarki i wyeliminowanie przyczyn awarii w układzie, ponieważ oprócz sadzy, zużyty zawór aktuatora może być również źródłem nieprawidłowego działania geometrii.
Rodzaje szkód siłowników
Głównym powodem awarii filmu jest starzenie się membrany. Z czasem traci szczelność, co prowadzi do naruszenia zaworu. W takim przypadku zawór przestaje prawidłowo reagować na zmianę ciśnienia i nie kontroluje otwarcia butów, co narusza proces dostosowywania procesu roboczego turbosprężarki.
W zależności od przyczyny wyróżniają się różne rodzaje uszkodzeń sterowników turbo:
- Zacieranie się
Przyczyną najczęstszych problemów jest nagromadzenie sadzy na łopatkach aparatu dyszy. Sadza na łopatkach powstaje podczas spalania paliwa, a z czasem ruchliwość łopatek znacznie się zmniejsza, w wyniku czego po prostu utykają w jednej pozycji.
- Ucieczka vacuum
Występuje z powodu zużycia faktycznej membrany lub uszkodzenia kanałów.
- Korozja
Siłowniki elektroniczne są narażone na wilgoć. Trafianie wody do urządzenia powoduje rozwój rdzy na połączeniach elektronicznych.
- Zużycie ślimaczka zaworu
Przekładnie nastawników elektronicznych są zwykle wykonane z plastiku. Z czasem dochodzi do zatarć lub całkowitego złamania, co prowadzi do niewłaściwej regulacji turbiny.
Podczas łamania nastawnika, zwłaszcza jeśli rzecz polega na uszkodzonej przeponie, możliwa jest naprawa. Proces obejmuje następujące etapy:
- Walcowanie korpusu Westgate;
- Wyodrębnienie starej membrany i zastępowanie jej nową;
- Czyszczenie korpusu od zanieczyszczeń.
Objawy przeładowania turbiny i co to w ogóle jest
Błąd przeładowanie turbiny - jest to sytuacja, gdy turbosprężarka wytwarza ciśnienie powietrza powyżej normy, co prowadzi do bardziej aktywnego spalania paliwa niż konstruktywnie. Możesz rozważyć ten proces za małą eksplozję w zamkniętej przestrzeni, co w rezultacie doprowadzi do poważnych problemów w pracę silnika.
Przeładowanie może wystąpić z następujących powodów:
- Uszkodzenie nastawnika turbiny;
- Zużycie zaworu WasteGate – zużyta powierzchnia zaworu lub kolektora turbiny pod zaworem, co spowodowało powstanie otworu, przez który przepływa powietrze i turbina przeładowuje;
- Zablokowana zmienna geometria turbiny – nagar na łopatkach.
Główne objawy przeładowania turbiny znajdują się w niestabilnym działaniu silnika na biegu jałowym, potrzeba ciągłego „gazowania”, aby silnik nie zgasł, i zauważalny wzrost temperatury w komorach spalania. Oprócz niedogodności, powody te prowadzą do poważnych komplikacji w naprawie, jeśli nie zaczniesz jej w odpowiednim czasie.
Czym jest spowodowane przeładowanie turbiny:
Przeładowanie turbiny może występować zarówno w śilikach benzynowych jak i śilnikach diesla. Główną przyczyną przeładowania turbiny jest nieprawidłowa mieszanka paliwowa, do komory spałania postępuję większa iłość paliwa łub powietsza i, śilnik się dusi. Odbywa się to w przypadku, gdy w trakcie powietrznym jest ućieczka powietrza, dziura. Dziura w rurze powietrznej może się utworzyć po czujnikach powietrza i intercoolerze, i Elektroniczna jednostka sterująca (EJS) nie widzi ucziećki powietrznej. Biedna mieszanka paliwowa może powodować “pływające” obroty na biegu jałowym i turbina nie doładowuje na niskich obrotach, z kolei czujnik Lambda Zond lub inne czujniki powietrzne wysyłają do EJS info o tym że powietrza jest zamało, i EJS wysyła komandę - podać więcej powietrza.
Konsekwencje przeładowania turbosprężarki mogą być następujące:
-
Przepalanie tłoków i zaworów ze względu na nadmiar maksimum temperatury środowiska pracy;
-
Przyspieszone zużycie układu chłodzącego, ponieważ jest ono zaprojektowane do pracy w normalnym trybie temperatury;
-
Zwiększone zużycie paliwa - Występuje zwiększony dopływ paliwa w celu wchłonięcia całej ilości tlenu w silniku;
-
Przegrzanie turbiny - podwyższona temperatura niszczy miskę olejową na takich składnikach, jak tuleje i łożyska, które mogą powodować zatknięćiu wału turbosprężarki.
Jeśli pozostawisz maksymalne doładowanie turbiny bez opieki, doprowadzi to do kosztownej naprawy silnika. Ciągłe przegrzanie i zużycie komponentów może powodować potrzebę kapitalnego remontu, w tym wymianę turbosprężarki. Nie ma różnicy, to zmienia turbinę na silniku wysokoprężnym lub silniku benzynowym - w każdym przypadku występuje poważne przegrzanie. Wszystko to może powodować trafianie Cząstków obcych do komory spalania. I tu pojawia się pytanie: Co zrobić z przeładowaniem turbiny ?
O tym jak wyeliminować przeładowanie turbiny możesz dowiedzieć się tylko w serwisie samochodowym . Specjalista zaoferuje następujące rozwiązania:
-
Demontaż turbosprężarki i usunięćie defektów;
-
Wymiana uszkodzonych elementów turbin;
-
Ustawienie turbiny na stendzie o warunkach podobnych do prawdziwej pracy w samochodzie.
Zwracając się do profesjonalistów, możesz uniknąć poważnych konsekwencji i przedłużyć żywotność swojego samochodu.